Компоненти на 3D Принтера
3D печатането става популярен начин да направиш нещо от пластмаса днес. Нека да поговорим за компонентите на 3D принтерите!
1.Това се нарича „Легло“. Там пластмасата се залепва за основата и обектът се построява.
2.Това се нарича „Екструдер“. Той е съставен от две части – нагревател и мотор. Моторът избутва консуматив към нагревателя, който го разтопява и излиза от „Горещия край“(4.).
3.Това е компютърът. Не всички 3D принтери го имат. Само тези, които могат да работят без връзка към компютър или към мрежата, го имат. Там са всички контроли на принтера, входове за SD и/или USB, показва файловете на преносимите устройства, но чете само G-Code-ве.
–––––––––––––––––––––––––
Механизъм
3D принтерите функционират относително лесно. Сега знам, че не изглежда лесно, но поне механизмът е. Сложната част в програмирането му. Но нека поговорим повече за механизма. Три мотора управляват трите оси на координатната система – X, Y и Z.
Моторът Y мести леглото напред и назад. Това е скица как изглежда механизма.
Моторът X мести нагревателя наляво и надясно.
Моторът Z мести екструдера нагоре и надолу.
–––––––––––––––––––––––––
Програма/Резачка
Има много 3D печатащи програми с предимства и недостатъци. Те се наричат още резачки, защото разрязват обекта на множество слоеве, така че да може да печати. Програмата, която аз използвам за моя 3D принтер има много недостатъци! Казва се XYZ Print. Ако искате да изучавате G-Code-а (geometric code / геометричен код) това не е програмата за Вас, защото кодира кода.
Друга програма като Ultimaker Cura ще ви свърши работа, но един общ недостатък на почти всички програми е, че не работят с всички принтери. За наш късмет има програма, която е съвместима със стотици принтери – Simplify 3D. Единственият ѝ недостатък е, че не е безплатна, за повече информация щракнете тук.
–––––––––––––––––––––––––
Непланарна резачка
Непланарната резачка е специална програма, която работи не само едновременно с осите X и Y, но с всичките наведнъж! Този вид софтуер не е завършен, но въпреки това можете да го пробвате. Единственият недостатък е, че програмата е твърде тежка, за да върви на Windows – само на Linux. Все пак хората пак успяват със симулатори на Linux да стартират програмата и резултатът е зашеметяващ! Има някои проблеми, които вероятно ще бъдат отстранени, когато софтуерът е завършен. Може би тогава ще може да върви на Windows! Ако искате да видите резултатите или да видите как да го инсталирате и да го изпробвате за себе си, връзката към видеото, от което научих за софтуера, е тук.
–––––––––––––––––––––––––
G-Code
G-Code е „езикът“ на 3D принтерът. С него принтера разбира какво да се печати по много начини. Много хора манипулират G-Code-а, за да направят някои много готини видеа и много други неща! Научил съм за тях от Девин Монтес от Make Anything (това са видеата: автоматизация ; пеене и танцуване ; хакване на забързаното време ) и даже някои хора са направили програми, които да го направят вместо вас. Ето как изглежда G-Code-а (Това е само малка част от него! Всъщност е дълъг километър!).
Не съм експерт в G-Code-а – все още го изучавам, но засега мога да ви кажа основните команди. G1 е команда за движение с опреде и след него стоят координатите на X, Y и Z. G28 е команда за „начало“ на осите – това означава, че нагревателят и леглото ще са в една определена точка, която е X0 Y0 Z0. M300 е команда за звук, често използвана, за да ви каже, че печатът е готов! M160 изключва вентилатора. M104 изключва екструдера. M140 изключва леглото. И M84 изключва моторите. Това е всичко, което знам засега, но ще науча повече за него в бъдеще!
–––––––––––––––––––––––––
3D Моделиращи Програми
Моделиращите програми са много по-различни от резачките. Някои използват почти никакви инструменти, а други – много. Различни компании правят различни програми: XYZ maker; Autodesk Fusion 360; Solidworks; и др. Аз използвам Autodesk Fusion 360, защото е програма с много полезни инструменти и функции. Базирана е на известния Solidworks, но е много по-мощен и използва по-малко място на компютъра, защото е базиран на облак!
Ако имате въпроси за всичко това, ви моля да ги напишете в коментарите долу. Ще се опитам да ви отговоря колкото се може по-бързо.
Ето тук са коментарите където можете да поствате вашите коментари!